Przeskocz do treści

VIII Międzyuczelniane Warsztaty Archeologiczne – Poznań 2016

Kwiecień 26, 2016

W 2016 roku Międzyuczelniane Warsztaty Archeologiczne gościły w Poznaniu! Oczywiście, wybór organizatora tegorocznego spotkania był bezpośrednio motywowany obchodzoną właśnie 1050. rocznicą chrztu Polski (oraz prostym faktem, że nigdy wcześniej nie było Warsztatów w Poznaniu). W podróż do stolicy Wielkopolski z ramienia KNSA UR wyruszyły: Paulina, Klaudia, Kasia, Ela i Ola.

Do Poznania dotarłyśmy już o 6 rano. Było zimno, padał deszcz, a my właśnie spędziłyśmy bezsenną noc w pociągu (10 godzin jazdy – ale za to bez przesiadek!). Bez zbędnej zwłoki udałyśmy się do hostelu,  żeby zostawić tam nasze bagaże. Następnie, w znacznie lepszych nastrojach (magiczne słowo: łazienka),  żwawo pomaszerowałyśmy na przystanek. Dzięki temu na czas dotarłyśmy do Kampusu UAM Morasko i mieszczącego się tam imponującego Instytutu Prahistorii, położonych (jakby to ująć najdelikatniej…) dość daleko od centrum Poznania.

Studenci archeologii z całej Polski zebrali się w sali Profesora Józefa Kostrzewskiego (1.43). Warsztaty rozpoczęły się krótkim przywitaniem ze strony Organizatorów, w imieniu których wystąpił Maciek Kaczor. Następnie głos zabrała sama pani dyrektor Instytutu Prahistorii – prof. Danuta Minta-Tworzowska.

Po oficjalnym otwarciu Warsztatów rozpoczęła się pierwsza tura zajęć. Na początku wysłuchaliśmy dwóch wykładów: dr. M. Ignaczaka oraz prof. P. Makarowicza. Po krótkiej przerwie (kawa!) czekały nas warsztaty: „Zastosowanie ręcznego spektrometru XRF w badaniach archeometrycznych” z dr. M. Kruegerem oraz „Pomiary nowoczesnymi urządzeniami geodezyjnymi” prowadzone przez mgr. J. Niebieszczańskiego.

Po przerwie obiadowej czekały nas kolejne zajęcia – tym razem z traseologii oraz interpretacji zdjęć lotniczych.

Pracowity dzień zakończyły dwa wykłady – „Poznańskie badania w Egei” prof. J. Czebreszuka oraz niezwykle odprężająca prelekcja dr. A Ćwieka „Kosmici w starożytnym Egipcie”.

Jednomyślnie postanowiłyśmy, aby nie brać udziału w wieczornym spotkaniu integracyjnym (niestety, sen okazał się bardziej kuszący).

Następnego dnia czekała nas wycieczka do grodów wczesnopiastowskich. Najpierw udaliśmy się do Giecza…

…później do Grzybowa…

…aby po południu znaleźć się w Gnieźnie.

Trzeciego dnia Warsztatów zawitaliśmy znowu do Kampusu Morasko, gdzie czekała nas solidna porcja zajęć. Mgr A. Sikorski zapoznał nas z problematyką badań pozostałości tkanin odkrytych na stanowiskach archeologicznych. Następnie mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach z antropologii fizycznej (rozpoznawanie wieku i płci zmarłego na podstawie szczątków kostnych, linie Harrisa oraz modelowanie 3D czaszki!). Przed przerwą obiadową zdążyliśmy jeszcze wysłuchać krótkiego wykładu na temat wykorzystania badań DNA w archeologii oraz zwiedzić laboratorium, w którym wykonuje się takie analizy (!!!).

Po posiłku wróciliśmy do sali nr 1.43 na ostatnie trzy wykłady. Prof. A. Marciniak opowiedział badaniach poznańskich archeologów w Çatalhöyük. Po nim głos zabrała prof. H. Kóčka-Krenz, która przybliżyła nam problematykę średniowiecznego złotnictwa. Dzień zakończył wykład prof. Z. Bełki „Praktyczne uwagi o zastosowaniach izotopu strontu w archeologii”.

Ostatni dzień Warsztatów był poświęcony na (oficjalne) zwiedzanie Poznania. Przed południem prof. Maciej Kaczmarek zabrał nas na spacer w okolicy centrum i opowiedział o najważniejszych miejscach, które warto tam zobaczyć. W południe znaleźliśmy się na rynku, gdzie obejrzeliśmy słynne poznańskie koziołki.

W międzyczasie odbyła się obowiązkowa sesja z pomnikiem prof. Józefa Kostrzewskiego.

Jak tylko koziołki schowały się do wnętrza wieżyczki ratusza, uczestnicy Warsztatów udali się do miejsca najbardziej dla nich odpowiedniego – czyli do Muzeum Archeologicznego.

Późne popołudnie spędziliśmy na Ostrowie Tumskim. Zwiedziliśmy katedrę, podziemia katedry (baptysterium!) oraz rezerwat archeologiczny Genius loci, gdzie jest eksponowany prawdopodobnie największy i najpiękniejszy profil wału wczesnopiastowskiego na świecie.

Niestety, zwiedzanie Ostrowa Tumskiego było ostatnim punktem programu VIII Międzyuczelnianych Warsztatów Archeologicznych. Z żalem musiałyśmy pożegnać przyjaciół i wrócić do Rzeszowa (kolejne 10 godzin w pociągu). Nie odjeżdżałyśmy jednak z Poznania pustymi rękami. Zabrałyśmy ze sobą sporo nabytej wiedzy, nowo nawiązane znajomości oraz książki kupione na wyprzedaży – nie wspominając nawet o cudownych wspomnieniach…

…efektach licznych sesji zdjęciowych…

..a także, oczywiście, gustownych pamiątkach.

DSC_9502

 

D z i ę k u j e m y !!!

Serdeczne gratulacje dla Organizatorów, Władz Instytutu Prahistorii UAM oraz wszystkich Prowadzących!
I do zobaczenia za rok…

DSC_8674

Tekst: ES

Zdjęcia: Klaudia Karpińska, Paulina Gorazd-Dziuban

P. S. Warto także obejrzeć krótkie wideorelacje z VIII Międzyuczelnianych Warsztatów Archeologicznych autorstwa Huberta Lepionki oraz Magdaleny Drozd.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Gunthera miejsce w sieci

Pisaniu wielu ksiąg nie ma końca, a nadmierne rozmyślanie męczy ciało (Koh 12,12)

Spotkania Nordystyczne

Spotkania Nordystyczne

%d blogerów lubi to: