Przeskocz do treści

O Nas

Koło Naukowe Studentów Archeologii (KNSA) jest jednym pierwszych, jakie powstały na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jego początki sięgają 1999 roku, kiedy to grupa studentów powołanego w tym samym roku Instytutu archeologii UR (ówczesna Wyższa Szkoła Pedagogiczna) zdecydowała się na powołanie organizacji, która da im możliwości pełniejszej realizacji ich pasji i ambicji. Wkrótce okazało się, że KNSA może także angażować się w działania mające na celu promocję archeologii, która jest dziedziną nauki niezwykle interesującą, ale i specyficzną, co wymaga ciągłej interakcji pomiędzy archeologami a społeczeństwem.

Właściwie od momentu powstania Koło ciągle rozwija się, skupiając w swych szeregach coraz szersze grono studentów archeologii. Zwraca uwagę obecna w ostatnich latach obecność w kole doktorantów, którzy już po zakończeniu studiów magisterskich wciąż znajdują czas i chęć działania w ramach organizacji. Pojawia się coraz więcej pomysłów i metod wykorzystania tego potencjału. Koło podejmuje współpracę z archeologami i przedstawicielami innych organizacji studenckich (ELSA, inne koła naukowe, Samorząd Studencki UR) i z grupami rekonstrukcji rzeczywistości pradziejowej (Terra Ferrata, Poczet Michała z Małopolski. Kompania Ziemi Dębickiej A.D 1190-1240).

Zorganizowano festyn archeologiczny (I Rzeszowskie Dni archeologa – 2008), konferencje („Moda na przestrzeni wieków”2008, „Pecunia non olet – pieniądz i handel na przestrzeni wieków”, 2008), kilka wyjazdów naukowych, dyskusji studenckich oraz szereg wykładów i spotkań z badaczami i specjalistami z dziedziny archeologii z Polski i spoza granic kraju (J. Garncarski, M. Olbrycht, J. Majewski, A. Gołebiowska, J.P. Guillaumet, J. Źrałka). Koło ma na koncie samodzielnie przeprowadzone prace wykopaliskowe (Olchowa k. Rzeszowa) oraz udział w tego typu badaniach na Słowacji (Kelementia).

„Debiutem” konferencyjnym Koła był udział w II Międzynarodowej Sesji Studentów Archeologii w Poznaniu w 1999 roku, gdzie członkowie KNSA wygłosili referaty dotyczące społecznego funkcjonowania archeologii. Od tego czasy KNSA rokrocznie jest stałym uczestnikiem spotkań studenckich, z których ważniejsze to: IV Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Studencka, której temat brzmiał: „Ecce Homo – wyobrażenie człowieka i jego życia na podstawie źródeł archeologicznych i historycznych od pradziejów po późne średniowiecze” (2007), łódzka konferencja pt. „Broń i woja w dziejach człowieka” (2008), XVI Śląskie Spotkania Archeologiczne (The 16th Silesian Archaeological Meetings – 2009).

Członkowie koła chętnie organizowali się w sekcje, z których najprężniej działającą jest Sekcja Technologii Pradziejowej i Metodyki, realizująca w przeszłości i obecnie projekty naukowe, nieraz wspólnie ze doświadczonymi badaczami m. in. badania archeometryczne z udziałem „ochr”, projekt mający na celu zbadanie metod zmiękczania kości w pradziejach, rekonstrukcję technik wykonywania narzędzi krzemiennych, stworzenie bazy danych na temat surowców wykorzystywanych w paleolicie dzisiejszego pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego. Sekcja zajmuje się także organizacją warsztatów terenowych i materiałowych dla studentów kierunku.

Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Gunthera miejsce w sieci

Pisaniu wielu ksiąg nie ma końca, a nadmierne rozmyślanie męczy ciało (Koh 12,12)

Spotkania Nordystyczne

Spotkania Nordystyczne

%d blogerów lubi to: